Házirend 10. pontja (12-13. oldal) Tanulók távolmaradásának szabályai, hiányzások és az igazolás rendje.
A távolmaradás indoklása:
A tanuló köteles részt venni a tanítási órákon és a választott tanórán kívüli foglalkozásokon, valamint az iskola hivatalos rendezvényein. A tankötelezettség miatt a tanulóknak betegség miatti hiányzásukról orvosi igazolást kell hozniuk, melyet az osztályfőnöknek kell átadni a hiányzást követő első tanítási napon, de legkésőbb egy hét elteltével. Váratlan családi esemény miatt a tanuló hiányzásáról félévenként 3 tanítási napig a szülő is adhat igazolást, melyet a tájékoztató, ellenőrző füzetbe kell bejegyezni. A hiányzás miatti tanulmányi elmaradást pótolni kell.
Késés:
Ha a tanuló a tanórai foglalkozás kezdetére nem érkezik meg, késik, amit igazolnia kell. A tanórákról történő késést percekben mérve kell a naplóban vezetni. A késések összeadódnak és 45 percenként egy igazolt, vagy igazolás hiányában igazolatlan órának minősülnek.
A délutáni, 16 óráig tartó foglalkozások alóli felmentés jóváhagyásának rendje és elvei:
A felmentés a szülő egyedi kérelme alapján történik. Az intézmény vezetője a kérelmeket egyénileg elbírálja, az osztályfőnökök véleményének kikérésével dönt a felmentésről. A felmentésről határozat készül (szülő, osztályfőnök, irattár). A gyermek igazolást kap arról, hogy jogosan van távol az iskola tanítás utáni foglalkozásai alól.
Távolmaradási kérelem és kilépési engedély:
A szülő gyermeke számára - előre tudott jelentős családi esemény miatt - előzetes távolmaradási kérelmet írhat. Az engedély megadásáról tanévenként 3 napig az osztályfőnök, ezen túl az igazgató dönt, a tanuló tanulmányi előmenetele, magatartása, addigi mulasztásai alapján. Az engedélyezett távollét alatti tanulmányi elmaradást a tanulónak pótolnia kell az osztályfőnök által megszabott határidőig. A kikérés nem haladhatja meg az ötven órát.
Az osztályfőnöki igazolás:
A tanuló tanítási óráról való késését és hiányzását a pedagógus az osztálynaplóba jegyzi be. A mulasztásokat igazoltnak kell tekinteni, ha a tanuló előzetesen engedélyt kapott a távolmaradásra. A mulasztott órák heti összesítése után a hiányzások szülői és orvosi indoklását az osztályfőnök mérlegeli, és ennek függvényében igazolja (vagy nem igazolja) mulasztást. Igazolatlan az a hiányzás, melynek indoklását az osztályfőnök nem fogadja el. A tanórákról való késés perceinek összegzése igazolatlan tanórát von maga után. Az igazolatlan hiányzás fegyelmi vétség, mely az adott hónapban rossz (kettes) magatartási jegyet eredményez.
Igazolatlan mulasztás:
Az igazolatlan mulasztás esetén az első alkalommal a diák gondviselőjét tájékoztatni kell. Ismételt hiányzás esetén tájékoztatást kap a gyermekjóléti szolgálat és ismét a szülő. A tizedik mulasztott óra után írásbeli tájékoztatást küld az iskola a gondviselőnek, a gyermekjóléti szolgálatnak és értesíti az illetékes gyámhatóságot. Ha a gyermek igazolatlan mulasztása eléri a 30 órát és egyéb foglalkozást, az iskola értesíti az általános szabálysértési hatóságot. Ha a tanuló igazolatlan mulasztása eléri az 50 órát és egyéb foglalkozást, az iskola haladéktalanul értesíti a tanuló tényleges tartózkodási helye szerinti gyámhatóságot. Ha a tanulónak egy tanítási évben az igazolt és igazolatlan mulasztása együttesen meghaladja a 250 órát, illetve az adott tantárgy évi óraszámának 20 %-át, a tanítási év végén nem osztályozható kivéve, ha a nevelőtestület engedélyezi, hogy osztályozó vizsgát tegyen. A nevelőtestület az osztályozó vizsga letételét akkor tagadhatja meg, ha az igazolatlan mulasztások száma meghaladja a 20 tanítási órát és az iskola eleget tett a hiányzásokkal kapcsolatos kötelezettségének.